Özgün bir dava insanı / Dozdarekî resen

OSMAN SEBRÎ

Firat Cewerî-Şeyhmus Diken-Mehmet Oncu-Hêvî Sebrî

Ocak 1905’te Adıyaman Kahta’ya bağlı Narince köyünde başlayıp 11 Ekim 1993’te Şam’da son bulan soluk soluğa bir hayat serüveni…

Osman Sebrî; hayatını halkının hak ve özgürlük mücadelesine hasrederken, izlerini ve etkisini taşıdığı sol-sosyalist perspektifiyle en yakınındakilerle bile tartışmaktan imtina etmemiş, farklı siyasal kimlikleriyle birlikte bütünlüklü dava insanı olmaya çalışmıştır. Kürt entelektüel dünyasında hak ettiği değerle koşut bir karşılık bulamamış oluşunu ve buna bağlı olarak yeni kuşaklarca fazla bilinmemesini, örneğin hatıralarının önemli bir bölümünün ’kaybedilmiş’ olmasını, onun dik duruşundan asla taviz vermeyen bir dava insanı olma özgünlüğünde aramak gerek herhalde.

Kovara Dilop 16

Jîneke mişt bi serboriyan ji Çileya 1905an, ji Gexteya Semsûrê ta bi 11ê Cotmeha 1993an, bi Şamê…
Osman Sebrî; heyata wî li pey têkoşîna azadiya gelê wî bihurî. Bi perspektîfa xwe ya sosyalîst, xwe ji rexneya nas û dostên xwe jî dûr neda. Her hewl da ku bi nasnameyên xwe yên siyasî yên cuda bibe dozdarekî temam. Di nav entelektuelên kurd de têra xwe qîmet nedî, pê re jî nifşên nû ew nas nakin û qismeke muhîm a bîranînên wî hatine windakirin. Herhal ji ber ku dozdarekî resen bû û ti car ji serbilindiya xwe tawîz neda.