Yazılar / Pexşan

Araştırmacı Yazar ve Hukukçu FIRAT AYDINKAYA: Orta sınıf, Kürtler adına konuşma yetkisine el koydu!

Söyleşi: BÜLENT ULUS “Millet iradesine dokunulamaz, millet iradesinin tecelli ettiği yer seçim sandığıdır.” gibi argümanlarla kurulmuş seçim/sandık/temsil retoriğinin gerçek siyaset düzlemindeki somut karşılığı hep tartışmalı olmuştur. Hele Kürtlerin temsili ve …

Devamı

YEŞİLÇAM’IN KIROSU, SİYASETİN TERÖRİSTİ-I

2000’li yıllarla birlikte Kürt-yoğun illerde çekilen “beyaz Türk” TV dizilerinde bu temaların tekrarlandığını görürsünüz: Silah, mafya, infaz, kan davası, töre cinayeti vb. Bu filmlerde kitap okuyan, felsefe yapan veya bilim üreten bir Kürt göremezsiniz. Tüm bu dizilerde Türk oryantalizmi kendi kafasında kurduğu ”hayali Kürd”ü kılıktan kılığa sokarken elbette popüler inançları besledi, egemen ideolojiye hizmet etti ve sınıfsal perspektifi kaydırıp durdu.

Devamı

DAVULCU PİLTO

Googleye girip davulun insalık tarihine girişi yazıp oradan Davulcu Pilto için bi şeyler aşırabilirdim. Hiç düşünmedim, davulun tarihi benim için Pilto çünkü. Bundan güzel tarih anlatımı mı olur? Davulun kaderi Pilto ile başlıyordu sanki. Bedenimiz ve ruhumuz Pilto’nun davulundan çıkan ritimleri tanıyordu adeta. Uzaktaki bir düğünden davul sesi gelsin, çoğu kişi Pilto’dur ya da değildir diye kolayca tahmin edebiliyordu.

Devamı